paracetamol w ciąży

Paracetamol w ciąży – czy można brać?

Acetaminofen bardziej znany jako paracetamol jest jednym z najczęściej przyjmowanych leków bez recepty przez Polaków. Uznaje się, że paracetamol w ciąży jest dopuszczalny i jest lekiem bezpiecznym również dla matek karmiących. Zazwyczaj jest stosowany w uśmierzaniu bólu głowy, gorączki oraz symptomów przeziębienia.

W ciąży kobieta oraz nienarodzone dziecko są bardziej narażone na niepożądane działanie uboczne leków, najnowsze badania dowodzą, że paracetamol nie jest lekiem w 100% bezpiecznym, w częstych przypadkach może przyczynić się do występowania poważnych chorób u dzieci.

Paracetamol w ciąży – skutki uboczne

Spożywanie paracetamolu w ciąży wywołuje astmę w późniejszym etapie życia dziecka
Wyniki badań Norweskiego instytutu Moher and Child sugerują, że spożywanie acetaminofenu w ciąży zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia astmy u dzieci w wieku 3-7 lat o 17%.
Podczas badania wzięto pod uwagę powody, dla których matki spożywały paracetamol, z wyników można wywnioskować, że matki, które przyjmowały paracetamol z powodu więcej niż jednej dolegliwości znalazły się w grupie podwyższonego ryzyka.

Spożywanie paracetamolu w ciąży powoduje ADHD w późniejszym etapie życia dziecka
W 2014 roku Pediatrzy JAMA opublikowali badania, w których wzięło udział 6400 matek i dzieci. U dzieci, których matki spożywały paracetamol w ciąży ryzyko zdiagnozowania ADHD w ciągu pierwszych 7 lat życia wzrosło o 30%.

Spożywanie paracetamolu w ciąży może powodować problemy z płodnością
Badania przeprowadzone na myszach wykazały zależność pomiędzy spożywaniem paracetamolu a problemami z płodnością. Myszom podawano takie same dawki paracetamolu jak ludziom.
Spożywanie paracetamolu raz na dzień nie zmieniło poziomu testosteronu jednak kiedy spożycie wzrosło do 3 dawek dziennie, w ciągu 7 dni poziom testosteronu u mysz obniżył się o niemal połowę. Stanowi to duży problem gdyż najwięcej problemów z płodnością męską w dorosłym życiu przypisuje się obniżonemu poziomowi testosteronu w okresie płodowym.

Czy kobiety w ciąży powinny sięgać po leki bez recepty?
Powyższe dane wymagają dokładniejszych badań oraz potwierdzenia wyników, jednak nie należy ignorować statystyk oraz badań na mniejszej liczbie osób, zwłaszcza kiedy jesteśmy odpowiedzialni za zdrowie nienarodzonego dziecka.
Jeśli dolegliwości nie są zbyt uciążliwe, warto odczekać, natychmiastowe przyjmowanie leków przy każdym, najmniejszym bólu głowy czy brzucha grozi uzależnieniem oraz poważnym uszkodzeniem wątroby.

czy można brać paracetamol w ciąży

Paracetamol w ciąży – czym można zastąpić?

Astaksantyna jest bardzo silnym przeciwutleniaczem rozpuszczalnym w tłuszczach. Skutecznie uśmierza ból, jest bezpieczna nawet w dużych dawkach.

Boswellia to drzewo pochodzące z Indii, od wieków znane z wielu właściwości leczniczych. Skutecznie uśmierza ból zwłaszcza stany zapalne stawów.

Kurkuma jest naturalnym środkiem przeciwzapalnym oraz terapeutycznym, ponadto skutecznie redukuje skutki uboczne używania paracetamolu.

Imbir skutecznie uśmierza ból różnego pochodzenia oraz problemy żołądkowe.

Joga, medytacja, akupunktura, gorące i zimne kąpiele są naturalnymi alternatywami dla uśmierzenia bólu nie tylko w ciąży.

Komentarze: 0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *