Nordic walking - active people working out outdoor

Postaw na nordic walking!

Od jakiegoś czasu niezwykle modne stały się pewne „dziwne” kijki, którymi porusza się w marszu. Czym jest słynny nordic walking, dla kogo jest on polecany oraz jakie ma wady i zalety?

Jeśli chcesz ruszyć się z kanapy, ale zwyczajne chodzenie i spacerowanie dookoła domu czy po okolicy nie sprawia Ci frajdy, a biegać nie lubisz, to takie „kijki” są wprost stworzone dla Ciebie!:)

Nordic walking to nic innego jak marsz za pomocą kijków, które trzyma się w obu dłoniach i odpycha się nimi na przemian od podłoża. To połączenie spaceru i jazdy na nartach. Dzięki temu angażowane są różne partie ciała – takie jak mięśnie ramion, brzucha, klatki piersiowej… Zatem o wiele intensywniej ćwiczymy mięśnie niż przy zwyczajnym chodzeniu.

Jakie są zalety uprawiania tego sportu?

Jest ich bardzo wiele! Zacznijmy od początku…
– nordic walking to sport dla WSZYSTKICH, niezależnie od wieku!
– dzięki takiemu maszerowaniu ćwiczymy aż 90% mięśni ciała! Także nogi oraz górny odcinek kręgosłupa!
– usprawniamy układ oddechowy oraz serce dzięki spacerom na świeżym powietrzu
– do komórek ciała oraz mózgu dostaje się więcej tleniu, co poprawia między innymi koncentrację
– spalamy kalorie, i to w większej ilości niż ma to miejsce przy zwyczajnym chodzeniu, bo aż o 40%! Jest to szczególny plus dla osób otyłych lub osób, które chcą się zrzucić nieco kilogramów
– dzięki podpieraniu się kijkami, zmniejszamy napięcie w biodrach, szyi, w kolanach oraz w całych plecach oraz chronimy siebie przed upadkiem
– z takimi kijami możemy chodzić po każdej nawierzchni! Nie ma znaczenia czy jest to park, skałki, czy zwykły chodnik
– nordic walking poprawia stabilność chodzenia, koordynację ruchową oraz prawidłową, wyprostowaną postawę ciała!
– ten sport nie jest trudny. Takie chodzenie ma pozytywny wpływ na nasze ciało i umysł, ponieważ spacer odpręża
– rozwijanie życia towarzyskiego także zalicza się do plusów, gdyż nordic walking jest idealny do maszerowania w grupie!

Jakie kije kupić?

W sklepach znajdziemy wiele ich rodzajów, ale zachęcam do zakupu tych nieco droższych, gdyż są po prostu jakościowo lepsze. Dzięki takim kijkom usprawniona jest amortyzacja, co działa na korzyść dla naszych nadgarstków czy łokci. W sprzedaży są kije składane oraz o stałej długości. Polecam te drugie, gdyż dzięki temu, że nie ingerujemy w ich długość, mniej się psują i mogą nam  służyć na długie lata! Kupując kijki zwróć uwagę, aby były dostosowane do Twojego wzrostu.

Warto również zaopatrzyć się w naprawdę wygodne buty sportowe.

Przed wyjściem z kijami powinniśmy zrobić sobie krótką rozgrzewkę. To ważne zwłaszcza dla osób, które dotychczas preferowały siedzący tryb życia. Przed pierwszym treningiem zapoznaj się z instrukcją prawidłowego chodzenia! Jeśli źle będziesz spacerować, wówczas kijki nie odegrają swojej roli!

Komentarze: 1
  1. Pingback: Dieta dla osób w podeszłym wieku | Ekomaniak

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *