cellulite skin on her legs

Pomarańczowa skórka – trudny przeciwnik

Nie ulega wątpliwości, że cellulit to największy wróg kobiet na całym świecie. Na jego powstanie główny wpływ mają żeńskie hormony płciowe – estrogeny, które są odpowiedzialne nie tylko za cały proces rozrodczy, ale i odpowiednie rozmieszczenie tkanki tłuszczowej w organizmie. Czym jest „pomarańczowa skórka” i czy można całkowicie ją zniwelować?

„Narodziny” problemu

 

Cellulit to, najprościej mówiąc, zmiany skórne pojawiające najczęściej na udach, pośladkach, górnych częściach ramion lub w okolicach podbrzusza u zdrowych kobiet.

Podobno „pomarańczowa skórka” jest zmorą około  85-90% przedstawicielek płci pięknej i w wielu przypadkach pojawia się po przekroczeniu trzydziestego roku życia. Niestety przyczyna wywołująca takie zmiany wciąż jest nieznana, choć naukowcy dostarczają nam ciekawych wyjaśnień. Mianowicie przypuszczają, że cellulit rozwinął się w  trakcie ewolucji jako funkcja adaptacyjna – przemieszczenie tkanki tłuszczowej z normalnego miejsca występowania do wyżej położonej warstwy skór właściwej, miało być wykorzystane w  przypadku ciąży i karmienia piersią oraz w sytuacji, gdy ilość dostępnego pokarmu byłaby niewystarczająca.

Ogólnie skóra składa się z trzech warstw: naskórka, skóry właściwej i tkanki podskórnej. W ostatniej z tych części, tłuszcz jest magazynowany w postaci komórek (adipocytów) mających zdolność do łączenia się w większe grupy. Na skutek osłabienia włókien kolagenowych w skórze właściwej dochodzi do niewielkich przesunięć zespołów komórek tłuszczowych do wspomnianej już części. Takie właśnie zmiany w rozmieszczeniu tkanki tłuszczowej odpowiadają za charakterystyczny, „nierówny” wygląd skóry przypominający zewnętrzną część owocu pomarańczy.

W poszukiwaniu czynników sprawczych

Young woman checking her skin

Najczęściej winą za taki stan obarcza się zaburzenia endokrynologiczne i metaboliczne. Inna teoria mówi o tym, że cellulit jest wynikiem osłabienia pasm tkanki łącznej w skórze właściwej, która pozwala na przeniknięcie do niej „zgrupowanych” komórek tłuszczowych.

Kolejnym czynnikiem odpowiedzialnym za pojawienie oraz nasilanie się cellulitu jest wiek. Skóra właściwa osiąga maksymalną grubość w wieku 30 lat. Po tym czasie dochodzi do stałego zmniejszania się grubości i integralności w strukturze skóry na skutek procesu starzenia się włókien kolagenowych oraz elastylowych, a to pozwala na łatwiejsze przenikanie komórek tłuszczowych do obszaru skóry właściwej, co przyczynia się do powstania charakterystycznych „nierówności”.

Natomiast nie ma dowodów potwierdzających, że cellulit jest efektem uszkodzenia naczyń krwionośnych lub też za jego powstawanie odpowiada nadmiar wody w organizmie. Jedynie ograniczenie przepływu płynu (na przykład w stanach zapalnych skóry) może przyczynić się do rozwoju cellulitu.

Łagodzenie objawów cellulitu

Seksowne wytrenowane pośladki

Choć walka z „pomarańczową skórką” jest trudna i pracochłonna, to w trosce o zadbaną skórę ( oraz własne, dobre samopoczucie) warto podjąć wyzwanie.

  1. Ruszaj się jak najwięcej. Systematyczne treningi usprawnią krążenie krwi. Szczególnie polecam jazdę na rowerze i pływanie.
  2. Hartuj skórę – unikaj gorących kąpieli, w zamian za to stosuj naprzemienne ciepłe i zimne natryski (kończ prysznic chłodnym strumieniem wody).
  3. Stosuj masaże – masuj ciało szorstką myjką lub rękawicą z trawy morskiej, okrężnymi ruchami od stóp w kierunku ud. Regularne masaże, mają na celu usuwanie złogów toksyn nagromadzonych w skórze właściwej. W domowych warunkach powinny trwać po 20-30 minut.

Trzeba przyznać, że asortyment różnych preparatów antycellulitowych jest obecnie bardzo szeroki, dlatego każda z kobiet sama powinna przekonać się o skuteczności stosowania takich kosmetyków.

Warto jednak wziąć pod uwagę fakt, że „pomarańczową skórkę” nie da się usunąć całkowicie, a jedynie możemy łagodzić postęp zmian skórnych.

Komentarze: 0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *