Guarana-greenlife

Co na pobudzenie zamiast kawy? Spróbuj guarany!

Każdemu z nas potrzebna jest od czasu do czasu pewna dawka energii – pozytywny „kop”, który sprawi, iż pokonamy senność i marazm, i zabierzemy się do wykonywania zadań przeznaczonych na konkretny dzień czy chwilę. Większość ludzi sięga po kawę – dla niektórych jej poranne picie stało się prawdziwym rytuałem, bez którego nie potrafią już żyć – jednak jest wiele innych, zdrowszych jej zamienników. Jakich? Na przykład guarana, która doda nam energii, a przy okazji wyraźnie poprawi stan naszego zdrowia! Co warto o niej wiedzieć?

Guarana – co to takiego?

Guarana to roślina, która posiada wiele różnych, popularnych nazw – cierniopląt, osmęta, paulinia guarana, czy też po prostu właśnie guarana. Jest to pnącze należące do rodziny mydleńcowatych, które może wzrastać nawet do 10 metrów, choć najczęściej można je zaobserwować w wersji płożącej się, to znaczy rozrastającej nisko przy ziemi. Pnącze to posiada ząbkowane listki i drobne, białe kwiaty, z których wyrastają jaskrawopomarańczowe lub czerwone owoce – w postaci torebki z jednym, czarnym nasionem w środku.
Z owoców tych sporządza się popularny napój, zwany właśnie guaraną. Część nazwy „paulinia” pochodzi zaś od niemieckiego lekarza i uczonego, Christiana Franza Paullini. Owoc został odkryty na przełomie wieku XVII i XVIII w dorzeczu rzek Amazonki i Pary, w Ameryce Południowej. Obecnie jest niezwykle popularny!

Guarana lepsza niż kawa?

Guarana zawiera o wiele więcej kofeiny niż ziarna kawy – a przecież to właśnie kofeina decyduje o wytworzeniu w naszym ciele dodatkowej dawki energii. Niektórzy powiedzą, ze kofeina nie jest zdrowa – no tak, ale jednak spożywamy ją w postaci kawy niezwykle często! Guarana używana jest jednocześnie jako napój pobudzający i jako suplement diety, który należy stosować zgodnie z zaleceniami umieszczonymi na opakowaniu – a podane tam dawki nigdy nie są zbyt duże. W związku z tym do naszego organizmu nigdy nie trafiają dawki kofeiny, które mogłyby cokolwiek w nim zepsuć – po prostu dodają energii!
Guarana potrafi skutecznie zniwelować uczucie fizycznego i psychicznego zmęczenia. Oznacza to, że nie tylko po intensywnym treningu, ale też po ciężkim dniu w pracy, albo po tygodniu pełnym stresów, możemy po nią sięgnąć, ażeby naładować akumulatory. Nie jest uzależniająca, więc można stosować ją cały czas. Wpływa również na niwelowanie problemów z pamięcią i łagodzenie migren – poprawia funkcjonowanie całego układu nerwowego. Dzięki niej można również poprawić swoją koncentrację i uspokoić się – jest zalecana w terapii depresji i wszelkich stanów lękowych. To coś, czego zwykła kawa nie potrafi!
Niektórzy mogliby w tym miejscu narzekać, iż smak kawy jest specyficzny i niepowtarzalny, i że lubią rytuały jej parzenia oraz powolnego picia. Jednakże stosowanie guarany wcale w tym nie przeszkadza – ona również sprzedawana jest w postaci proszku, gotowego do wymieszania na przykład z jakimś koktajlem czy jogurtem. Można ją dodać do zielonej herbaty, tworząc doskonałą, aromatyczną mieszankę. Można wymieszać ją z mlekiem, uzyskując napój podobny do kawy, albo nawet dodać ją do deseru! Jest nieco gorzka, ale smaczna!

Guarana-green

Guarana – właściwości lecznicze

Guarana w proszku to suplement diety, który posiada o wiele więcej zalet, niż tylko właściwości pobudzające. Choć warto nadmienić, że przewyższa kawę również pod względem czasu wchłaniania. Z racji na fakt, iż guarana jest o wiele wolniej przyswajana przez organizm ludzki, zapewnia nie natychmiastowy, duży wzrost energii, a potem jej szybki spadek (co następuje po kawie i właśnie dlatego już niedługo później znów jesteśmy zmęczeni), lecz pobudza stopniowo i przez dłuższy czas.
Poza dodaniem energii, guarana najprawdopodobniej posiada działanie antynowotworowe, z racji na liczne właściwości antyoksydacyjne. Antyoksydanty to przeciwutleniacze, które nie tylko hamują rozwój komórek rakowych oraz zapobiegają ich pojawieniu się, ale też spowalniają procesy starzenia organizmu. Kto pragnie mieć młodą, piękną skórę, powinien je stosować! Guarana zmniejsza również ryzyko zawału i udaru, z uwagi na korzystne oddziaływanie na układ krążenia. Z uwagi na pobudzenie metabolizmu i regulację procesów trawiennych, ten suplement diety polecany jest także w okresie odchudzania – hamuje apetyt i oczyszcza organizm.

Guarana w proszku

Guarana w proszku to sproszkowane nasiona tej rośliny, które – gdy kupowane w dobrych sklepach – są pozbawione wszelkich konserwantów, barwników i ulepszaczy. Co za tym idzie, jest to produkt ekologiczny, organiczny i naturalny – który na organizm może działać jedynie pozytywnie. Oczywiście, trzeba się stosować do umieszczonych na opakowaniu zaleceń i używać guarany jedynie jako suplementu zróżnicowanej diety, a nigdy jako jej jedynego składnika – ale o tym chyba wszyscy wiedzą.
W naszej ofercie znaleźć można między innymi produkt „Bio Super Guarana 100g Diet-Food” oraz „Guarana sproszkowana BIO 150g – Bio Planet”. Chętni mogą również spożywać ją w innej formie – jako gotowy do zaparzania susz yerba mate z guaraną.

Komentarze: 0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *