osteoporoza

Osteoporoza – rozpoznaj i przechytrz wroga zanim podziurawi Ci kości

Osteoporoza to według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) choroba cywilizacyjna. W samej UE co 30 sekund powoduje złamania. Można im zapobiec.

Należy dbać w diecie o obecność wapnia, witaminy D i białka. Poniżej przedstawiamy przyczyny i objawy osteoporozy oraz sposoby jej leczenia.

Osteoporoza – objawy

Nie ma objawów tej choroby i często pierwszym objawem osteoporozy są złamania. Choroba ta to zrzeszotnienie kości, która powoduje do zanik tkanki kostnej, co zwiększa częstość złamań. Najczęstsze są złamania kręgów, z których tylko 25-30 % powoduje ból. Inną konsekwencją osteoporozy jest złamanie bliższego końca kości udowej. W jego wyniku 50% osób nie może poruszać się samemu, a co 5 kobieta i co 3 mężczyzna umiera w pierwszym roku po złamaniu.
Już po 30. roku życia proces utraty masy kostnej u kobiet może zacząć przeważać nad jej tworzeniem. Mimo tego w Polsce aż 92 % kobiet po 40. roku życia ignoruje ten problem.
Osteoporoza postrzegana jest jako choroba kobiet, a dotyka także mężczyzn, choć rzadziej. W szóstej dekadzie życia na jednego chorującego mężczyznę przypada 5-6 kobiet, ale po 70. roku życia ta proporcja wynosi już 2:1.

osteoporoza przyczyny

Typy osteoporozy

Typ 1 – osteoporoza pomenopauzalna – dotyczy kobiet w 5. i 6. dekadzie życia. Jej przyczyny to niedobór estrogenów. W tym okresie najczęściej występują złamania kości promieniowej.

Typ 2 – osteoporoza starcza – dotyczy kobiet i mężczyzn. Zanik kostny jest znacznie wolniejszy, a najpoważniejsze złamania dotyczą kręgów biodra. Osteoporoza wtórna – może być spowodowana innymi przyczynami (choroby i leki) stanowi ok. 20 proc. przypadków choroby.

Osteoporoza – przyczyny

Naturalne procesy osłabiania tkanki kostnej przyspiesza niedobór wapnia w organizmie. Gdybyśmy przekroili kość, jej wnętrze przypominałoby gąbkę. Z tego względu tę część kości nazywa się gąbczastą. Jest otoczona przez tzw. Kość zbitą. Siatka kolagenowa, która zawiera małe kryształy soli wapnia jest podstawowym składnikiem obu tych części. Jeżeli maleje w nich ilość wapnia, to tzw. Sieć kolagenowa może stać się rzadka i nieregularna. Powoduje to z kolei rozwój osteoporozy i zmniejszenie się masy kostnej. Kość staje się krucha, porowata, lekka. W efekcie zmniejsza się gęstość danej tkanki, co z kolei powoduje mniejszą jej odporność na czynniki zewnętrzne.
Co należy do czynników, na które nie mamy wpływu? To takie rzeczy jak wiek, płeć, wczesny początek menopauzy, naturalne skłonności do złamań i niektóre choroby, np. te związane z tarczycą. Czynniki, na które mamy wpływ: aktywność fizyczna, dieta z małą podażą wapnia, stosowane leki (sterydy, leki uspokajające, zmniejszające krzepliwość), papierosy, alkohol.

Osteoporoza – leczenie i leki

Leki stosowane w terapii osteoporozy w Polsce są generyczne bisfosfoniany. Mają działanie antyresorpcyjnie (zmniejszające kościogubienie). Inny lek refundowany to denosumab, który jest pierwszym w historii biologicznym preparatem, którego działa poprzez iniekcję podskórną. Powinien on być zażywany raz na pół roku. Dzięki zastosowaniu tego leku zmniejsza się ryzyka złamania kości, ponieważ preparat zwiększa gęstość mineralną kości (tzw. BMD), jednocześnie zmniejszając ryzyko resorpcji kości. Niestety z refundacji leków na osteoporozę mogą korzystać jedynie panie, które spełniają wszystkie poniższe kryteria:
– występuje u nich tzw. Pomenopauzalna osteoporoza (a ich wskaźnik Tscore mniejsze lub równe -2,5 mierzone metodą DXA)
– jest on skierowany do kobiet w wieku powyżej 60. roku życia ze złamaniem osteoporotycznym. Dotyczy to takich kobiet, które wcześniej przeszły nieudane leczenie lekiem bisfosfonianem lub takimi, które mają nietolerancję do ich spożywania. Ten lek może być także stosowany wśród płci męskiej, jeżeli ich poziom BMD jest niski i dotyka ich ryzyko złamania. Co ważne ten lek może być używany także u osób, które cierpią na niewydolność nerek. Innym preparatem, który może być stosowany przez pacjentów jest nierefundowany ranelinian strontu.
Dla pacjentów, którzy nie mogą stosować ww. leków jest także inna droga leczenia. Opiera się ona na tzw. Lekach drugiego wyboru. Należą do nich m.in. teryparatyd oraz raloksyfen, który szczególnie mocno zmniejsza narażenie na złamanie trzonów kręgu.
Farmakoterapia jest bardzo ważną częścią leczenia, jednak trzeba dodać do niej wiele innych działań, takich jak modyfikacja diety, suplementacja witaminy D.

osteoporoza dieta

Dieta a osteoporoza

Odpowiednia dieta odgrywa dużą rolę w profilaktyce osteoporozy. Dzięki niej możesz uniknąć złego stanu swoich kości i zadbać o zdrowie. Kluczem do sukcesu jest bogata i zdrowa dieta oraz rezygnacja z niezdrowych używek. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, które pomogą ci ułożyć zdrową dietę.
Są to takie produkty jak wszystkie zawierające mleko i mlekopochodne, oliwa z oliwek, różne rodzaje olejów. Dodatkowo można korzystać z różnego rodzaju kasz (np. jaglanej) oraz wszelkiego typu owoców, warzyw. Nie należy unikać ryb, szczególnie zdrowe są szprotki i inne małe ryby, a także, oczywiście, orzechy i strączki.

Komentarze: 0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *