olej z oregano dawkowanie

Olej z oregano – co w sobie kryje?

Oregano to jedno z najpopularniejszych ziół, które hodowane są powszechnie w wielu miejscach na całym świecie. Często jest kupowane w formie suszonej, dzięki czemu wzbogacony zostaje smak przygotowywanych potraw. Wbrew pozorom, ta roślina jest bogata w liczne składniki mineralne i pod tym względem jest jedną z najbardziej korzystnych na świecie. Oregano służy również do produkcji oleju. Jakie właściwości i działanie ma olej z oregano? Przeczytaj koniecznie.

Olej z oregano – właściwości i działanie

Olej z oregano wykazuje silne działanie bakteriobójcze oraz grzybobójcze, zabija również drożdże, wirusy oraz pasożyty. Dzięki swoim niezwykłym zastosowaniom coraz częściej stosowany jest jako alternatywa do antybiotyków. Główny wpływ na właściwości tego oleju odpowiada karwakrol (inaczej fenol), który występuje w nim w swojej naturalnej postaci. W szpitalach często wykorzystuje się również fenole pochodzenia syntetycznego, jak na przykład kwas karbolowy, który służy najczęściej sterylizacji narzędzi chirurgicznych. Naturalny olej z oregano posiada jednak szersze spektrum możliwości, jest również niezwykle silnym środkiem antyseptycznym.

Olej z oregano – zastosowanie

Olej może być stosowany doustnie, na przykład w sytuacji wystąpienia następujących schorzeń:

  • grypa i przeziębienie,
  • ból gardła,
  • zapalenie oskrzeli oraz płuc,
  • problemy z trawieniem, takie jak na przykład rozstrój żołądka, wzdęcia, biegunka,
  • nieświeży oddech wywołany przez bakterie,
  • w przypadku wystąpienia pasożytów układu trawiennego,
  • w celu obniżenia poziomu tak zwanego „złego cholesterolu”,
  • zapalenie dziąseł oraz ból zębów,
  • profilaktycznie w celu pobudzenia układu odpornościowego organizmu.

 

Dodatkowo, olej z oregano może być stosowany zewnętrznie, w sytuacji wystąpienia grzybicy stóp oraz paznokci, bólów związanych z przeziębieniem oraz owrzodzeniami, kandydozy, półpaśca, egzemy, jak również przeciwko łupieżowy, ropnemu trądzikowi oraz swędzeniu skóry i wysypce. Równie dobrze sprawdza się przy zadrapaniach i ukąszeniach owadów, przy występowaniu opuchlizny, bólu stawów oraz zakażeniu ucha.

olej z oregano zastosowanie

Olej z oregano – dawkowanie

Ten rodzaj oleju należy za każdym razem rozcieńczyć przed jego zastosowaniem. W celu stosowania zewnętrznego najlepiej jest zmieszać go z wodą, a do stosowania miejscowego – na przykład z oliwą z oliwek.

Jest to również idealny suplement diety dla osób, które cierpią na różnego rodzaju problemy ze zdrowiem. Najczęściej wykorzystuje się go w stężeniu 10-20% razem z oliwą do stosowania wewnętrznego, do smarowania na skórę stężenie powinno być odpowiednio mniejsze – do 1%.

Olej z oregano często pomaga osobom, które zostały dotknięte reumatyzmem. Stosowanie domowej maści pozwala na częściowe ukojenie bólu, podobnie w sytuacji występowania ogólnego bólu mięśni.

Równie dobrze sprawdza się również do aromatyzacji pomieszczeń. Zastosowanie kilku kropel do dyfuzora sprawi, że nasze mieszkanie będzie pachniało świeżo i niepowtarzalnie.

Poza tym, olej z oregano może być wykorzystywany również jako dodatek do kąpieli (około 15 kropli oleju na kubek soli), w przypadku wystąpienia stanów zapalnych wewnątrz jamy ustnej (1-2 krople na jedną łyżkę oleju kokosowego stosowane do płukania ust), a także do dezynfekcji powierzchni (kilka kropli dodanych do butelki naturalnych środków czyszczących). W tym ostatnim przypadku należy jednak zachować należytą ostrożność, ponieważ olej z oregano w swojej czystej postaci może spowodować wypalenie wzorów na drewnie czy na ceracie.

Olej z oregano – cena

Ten rodzaj oleju jest sprzedawany w różnych formach. Najczęściej występuje on w postaci płynu o wysokim stężeniu lub jako kapsułki.

Olej z oregano – skutki uboczne i przeciwwskazania

Przed skorzystaniem z oleju należy bezwarunkowo skonsultować się z lekarzem. Oleju z oregano nie powinny stosować kobiety w ciąży oraz osoby uczulone na miętę, szałwię czy tymianek. Wpływa on również negatywnie na zdolność organizmu do przyswajania żelaza. Przy braku innych przeciwwskazań i po konsultacji z lekarzem, olej ten może być stosowany zarówno przez dorosłych, jak i przez dzieci.

olej z dzikiego oregano

Olej z oregano – badania

Oregano jako idealny środek bakteriobójczy zostało przestawione na konferencji Monako w 1977 roku. Pochodzący z Francji doktor Belaiche zbadał wiele rodzajów olejków pod kątem ich właściwości bakteriobójczych i następnie, opierając się na osiągniętych wynikach, ogłosił olej z oregano liderem w walce z bakteriami. Jest to jedna z najbardziej aktywnych substancji, która daje niesamowite wyniki w przypadku osób dotkniętych chorobami zakaźnymi.

Olej z dzikiego oregano – co warto wiedzieć?

Olej z dzikiego oregano został dopuszczony do stosowania w przemyśle spożywczym jako dodatek smakowy oraz jako suplement diety. Należy on jednak również do tzw. „olejków gorących”, czyli przed jego zastosowaniem powinien być w odpowiedni sposób rozcieńczony, aby nie wpływał on negatywnie na błony śluzowe oraz skórę. Zaraz obok olejku goździkowego oraz tymiankowego, olej z dzikiego oregano jest jednym z najmocniejszych olejków przeciwzapalnych, które znajdują się w ogólnym obiegu. Jest on bezpieczny w stosowaniu, w związku z czym jest polecamy przy występowaniu różnego rodzaju dolegliwości.

Komentarze: 0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *