ochrona przed owadami

Ochrona przed owadami – naturalne sposoby

Gdy chcemy cieszyć się w pełni latem, to z całą pewnością potrzebujemy czegoś konkretnego, co będzie małych krwiopijców trzymało z dala od naszych domów oraz oczywiście od nas samych. Przekonywać co do szkodliwości chemicznych preparatów chyba nikogo nie trzeba. Ochrona przed owadami – bezpieczna i naturalna – to możliwe!

Ochrona przed owadami – jak się chronić?

Ochroną podstawową przed pogryzieniem przez różnego rodzaju owady jest rzecz jasna ubranie. Powinno się mieć ubrane długie spodnie oraz bluzki czy też swetry z długimi rękawami. Jednak aby się chronić jeszcze bardziej skutecznie, to należy być jak najbardziej świadomym tego co konkretnie owady do nas przyciąga. Jest to między innymi kwas mlekowy, dwutlenek węgla, owocowe zapachy, kwiatowe zapachy i wilgoć. Warto zastanowić się nad ograniczeniem ich obecności w naszym otoczeniu. Wiadomo jednak, że na przykład dwutlenek węgla znajduje się w powietrzu. Wzrasta zdecydowanie jego ilość, gdy jest gorąco lub pojawia się wysiłek fizyczny. Tak samo dzieje się z kwasem mlekowym podczas wysiłku fizycznego. Oprócz tego, kwasu mlekowego przybywa gdy jemy potrawy, które są bogate w potas oraz w sól. Z produkcją potu w zasadzie wszyscy wiedza jak jest. Przed wyjściem na wieczorny letni spacer warto wziąć prysznic. Warto także unikać kosmetyków, perfum jak i środków o zapachach owocowych czy też kwiatowych. Wyjątkiem w tej kwestii są olejki eteryczne. Są one jak najbardziej pożądane. Co ciekawe, komary swoje ofiary lokalizują z daleka. Używają do tego wzroku. Najbardziej przyciągają je ubrania ciemne. Jaskrawe kolory za to przyciągają pszczoły, muszki czy też osy.

Ochrona przed owadami a olejki eteryczne

Wiele substancji, które odstraszają dała nam sama natura. Na uwagę specjalną z pewnością zasługują eteryczne olejki. Są one zawarte w roślinach. Jednakże sposobem wygodnym jest użycie stężonych olejków oraz już gotowych.

co odstrasza owady

Co odstrasza owady – olejki eteryczne

– olejek goździkowy
– olejek cytrynowej trawy
– olejek eukaliptusowy
– olejek patchouli

Co odstrasza komary:

– olejek cedrowy
– olejek rozmarynowy
– olejek geranium
– olejek mięty pieprzowej
– olejek lawendowy
– olejek kopru włoskiego
– olejek bazyliowy
– olejek cytrynowy
– olejek tymiankowy
– olejek pomarańczowy
– olejek cynamonowy (z liści)

Olejki eteryczne a bezpieczeństwo stosowania

Musimy jednak wiedzieć, że nie zawsze naturalny oznacza w pełni bezpieczny. Zawsze olejki eteryczne będą substancjami działającymi silnie. Nie wolno ich nakładać na skórę w formie nierozcieńczonej. Ostrożność należy zachować w przypadku kobiet w ciąży i dzieci, które nie ukończyły trzeciego roku życia. Zdecydowana większość eterycznych olejków nie jest tu zalecana. Zawsze w razie wątpliwości warto również dodatkowo skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.

Podkreślamy również, że olejków w żadnym wypadku nie należy stosować regularnie przez dłuższy okres czasu, a także jednorazowo w dużej ilości. Pamiętajmy, że stosowane na skórę środki będą również reagować pod wpływem działania słońca. Sprawdźmy wcześniej, jak zachowa się nasza skóra. Do najbardziej fotouczulających olejków zalicza się te pochodzące z owoców cytrusowych.

co odstrasza owady

Ochrona przed owadami – przepisy na preparaty

Domowy spray na owady – jak zrobić?

W domu możemy w bardzo łatwy sposób zrobić środek na komary. Możliwości są dwie: albo forma olejku w sprayu bądź też olejku nakładanego bezpośrednio na skórę. Na różnego rodzaje komarów działają różne eteryczne olejki. Najrozsądniej jest zatem użyć mieszanki kilku (najlepiej od dwóch do pięciu) zamiast jednego. Olejki należy rozcieńczyć w oleju bazowym – z powodzeniem można w tej roli zastosować olej roślinny. Na przykład sojowy, słonecznikowy, jojoba, z pestek winogron czy też ze słodkich migdałów. Najlepszym olejem bazowym jest zdecydowanie olej Moringa – jego skład jest podobny do oliwy z oliwek z tą różnicą, że łatwiej się wchłania. Gdy potrzebujemy tylko i wyłącznie odstraszacza, to wystarczy mieszkanka dziesięciu kropli mieszanki z dwiema łyżkami bazowego oleju.

Olejek odstraszający owady

Składniki:
– 100 ml bazowego oleju
– 5-10 ml eterycznego oleju

Przygotowanie: należy zmieszać wszystkie eteryczne olejki z bazowym olejem. Następnie nakładać na skórę w miejscu, które jest narażone na ugryzienie. Należy pamiętać o omijaniu okolic oczu. Ponowienie powinno występować co jedną lub też dwie godziny. Miksturę taką należy przechowywać w chłodnym oraz ciemnym miejscu, najlepiej w butelce z ciemnego szkła.

Spray na owady – bez alkoholu

Składniki:
– 100 ml wody
– 30 kropli eterycznego olejku

Przygotowanie: do butelki z atomizerem (z rozpylaczem) należy wlać wodę oraz wkropić olejki. Następnie wstrząsnąć dokładnie mieszankę – i gotowe. Rozpylić spray na odkryte części ciała, a także na ubranie. Co dwie godziny należy powtórzyć aplikację.
Za każdym razem przed użyciem  mieszaninę należy wstrząsnąć. Jest to konieczne, gdyż olejki nie mieszają się z wodą i gdy dobrze nie wstrząśniemy, to olejki mogą wystąpić w zbyt dużym stężeniu.

Komentarze: 1
  1. Weronika

    Większość i tak niestety nie działa. Może jakby zastosować je naraz, to coś by to dało. Ilekroć miałam okazje korzystać z naturalnych sposobów to byłam pogryziona np. przez komary 🙁

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *