Detox concept

Naturalny detoks

O tym, że organizm człowieka jest samoregulującą się maszyną, nie trzeba nikogo przekonywać. Skąd więc taka popularność diet lub zabiegów oczyszczających organizm? Może zapominamy o fizjologicznych metodach detoksykacji? Naturalny detoks – Twój organizm to potrafi!

Wątroba nie tylko od święta

Prawdziwa rekordzistka jeśli chodzi o masę (dochodzi nawet do 1,7 kg u dorosłego mężczyzny) i „moc przerobową”. O czym mowa? O wątrobie – wielofunkcyjnym organie ludzkiego organizmu. Inaczej nie da się ująć jej roli; wierzcie mi – ogromna ilość procesów biochemicznych, wzorów i nazw związków chemicznych przetwarzanych w różnorodnych reakcjach chemicznych – jest prawdziwym postrachem studentów kierunków medycznych, a nauka całego materiału może przyprawić o ból głowy.  Wątroba jednak nie jest unerwiona, dlatego nie odczuwamy dolegliwości w wyniku pojawienia się stanów zapalnych. Nie oznacza to, że organ nie daje „sygnałów ostrzegawczych”-  znikoma wartość odżywcza diety,  trucizny z papierosów czy alkohol powodują jej obrzmienie oraz powiększenie i tak pokaźnych rozmiarów. Taka wątroba nie ma litości – uciska sąsiadujące z nią jelita oraz żołądek. Stąd przykre uczucie kłucia w boku i rozpierania, a także tkliwość przy dotykaniu pod prawym podżebrzem.

Dobrą wiadomością jest fakt, że wątroba, a raczej komórki, z której jest zbudowana, czyli hepatocyty ( z łac. hepar, hepatis – wątroba) mają zdolność do regeneracji. Co to oznacza?

Jeśli np. w wyniku ostrej intoksykacji alkoholowej posiadacza takiej wątroby, hepatocyty „tracą” pobratymców, natychmiastowo podejmują próbę podziału samych siebie, aby zmniejszyć straty w puli 🙂

Detoks wątroby – jak to zrobić?

Na pełne odtrucie i odmłodzenie wątroby potrzeba 8 tygodni, ale nie jest to czas umartwiania się. Trzeba jadać mniej obfite posiłki, ale za to 5–6 razy dziennie i zadbać, by przez ten czas dieta zawierała właściwe produkty. Poniżej lista produktów, które wątroba lubi:

  1. warzywa: marchew, buraki, papryka, pomidory, czosnek, brukiew, kapusta, koperek, natka pietruszki, brokuły, pory;
  2. nasiona: fasola, groszek, soczewica, ryż, siemię lniane, soja, orzechy włoskie, migdały, kiełki nasion strączkowych;
  3. pieczywo gruboziarniste;
  4. słodycze: miód, melasa, chałwa wysokiej jakości;
  5. ryby morskie: sardynki, szprotki, tuńczyk;
  6. tłuszcze: oliwa i oleje roślinne tłoczone na zimno;
  7. zioła: mniszek lekarski;
  8. owoce świeże i suszone

detoks wątrobyNaturalny detoks a pocenie się

Podczas, gdy większość z nas odczuwa dyskomfort wynikający z pocenia się, zapominamy w rzeczywistości, że taki proces jest jednym z najlepszych sposobów, aby usunąć toksyny z naszego organizmu, a wiele publikacji medycznych wyjaśnia, jak to się dzieje.

Żyjemy w świecie, gdzie toksyny przemysłowe stały się tak powszechne, że nikt z nas nie jest wolny od zagrożenia. Już próbka  krwi pępowinowej noworodka ujawnia średnio ponad 200 syntetycznych związków chemicznych, niektóre z nich są rakotwórcze! Metale ciężkie, takie jak rtęć, ołów, kadm i arsen są obfite w naszym środowisku, ale również mają zdolność akumulacji w tkankach organizmu. Natomiast ftalany i bisfenol A, związki zaburzające wydzielanie hormonów, można znaleźć we krwi i moczu.

Pocenie się wyjdzie na zdrowie

1. Pocenie się może pomóc wyeliminować ftalany

Ftalany są używane do produkcji plastikowych zabawek, naczyń do gotowania, perfum, lakierów do paznokci, kosmetyków i farb. Naukowcy z Kanady zbadali stężenie tych związków we krwi, moczu i pocie dwudziestu różnych osób. Okazało się, że stężenie ftalanów jest dwukrotnie wyższe w wydzielanym pocie, co sugeruje, że to właśnie tą drogą następuje eliminacja tych toksycznych substancji.

2. Usunięcie BPA

Bisfenol A (BPA) jest powszechnie używany m.in. w sprzętach elektronicznych czy w produkcji soczewek kontaktowych. Związek posiada właściwości estrogenowe i  stała ekspozycja wiąże się z  otyłością, wczesnym dojrzewaniem płciowym, zaburzeniami czynności seksualnych, a nawet poronieniami. Ta sama grupa kanadyjskich badaczy stwierdziła BPA w pocie 80% badanych osób. Niektóre z nich nie posiadały wykrywalnych poziomów tego związku we krwi lub w moczu, więc pot okazuje się być najlepszym w wydalaniu bisfenolu A.

naturalny detoks

Sól EPSOM 5000g Gorzka Detox

3. Pocenie się może pomóc wyeliminować metale ciężkie

Metale ciężkie: arsen, kadm, ołów i rtęć są potwierdzonymi czynnikami rakotwórczymi dla organizmu człowieka. Znane są  przypadki uszkodzeń serca, mózgu lub nerek w wyniku ciągłej ekspozycji na ich działanie. Jednak metale ciężkie na stałe zadomowiły się w naszym otoczeniu; są obecne w wodzie, żywności, amalgamatach dentystycznych czy papierosach i bardzo trudno o ich usunięcie.

detoks naturalny

Jednak badania wykazują, że pot może skoncentrować arsen w 10 razy większym stężeniu niż krew, kadm do 25 razy większym oraz znaczące ilości rtęci, co prowadzi do skutecznej eliminacji.

W obliczu takich dowodów nie pozostaje nic innego jak wybrać się do sauny albo na intensywny trening czy jogging 🙂  Wypoć się na zdrowie – wspomożesz naturalny detoks organizmu!

Komentarze: 0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *