napoje dla dzieci

Napoje dla dzieci. Co warto dawać dzieciom do picia?

W sklepach znajduje się bardzo dużo napojów, które kuszą atrakcyjnym wyglądem. Wiele z nich reklamuje się jako „najlepsze dla dziecka”. Czy jednak tak jest w rzeczywistości? Które napoje dla dzieci są najlepsze, a których lepiej unikać jak ognia?

Napoje dla dzieci – ‘czarna szóstka’

 

1. Napoje gazowane

Napoje gazowane pod żadnym pozorem nie powinny być podawane dzieciom. Warto wiedzieć, że dwutlenek węgla – czyli jeden ze składników – podrażnia żołądek. Poza tym większość takich płynów zawiera mnóstwo cukru, który uzależnia nasze pociechy oraz powoduje skoki insuliny. Niestety, spożywanie takich produktów prowadzi również do otyłości. Pozostała część napojów gazowanych jest dosładzana aspartamem, który także jest bardzo niebezpiecznym elementem. Warto też wspomnieć o negatywnie działających na organizm sztucznych barwnikach czy kofeinie. Należy podkreślić, że gazowana woda mineralna także nie jest odpowiednim wyborem, ponieważ też podrażnia układ trawienny.

napoje gazowane

2. Kolorowe napoje

Tego typu produkty bardzo często są reklamowane jako „najlepsze napoje dla dzieci”, które są zdrowe, zawierają mnóstwo witamin, dodają energii itp. Niestety, także nie są one odpowiednie, ponieważ mają w swoim składzie bardzo dużo cukru albo syropu glukozowo-fruktozowego, który powoduje powstanie cukrzycy typu 2, zwiększa poziom cholesterolu LDL oraz trójglicerydów. Warto dodać, że kolorowe napoje często posiadają spore ilości sztucznych barwników (negatywnie wpływają na pracę układu nerwowego oraz nadmiernie pobudzają) oraz chemicznych konserwantów. Ponadto mogą mieć szkodliwy wpływ na koncentrację, a także wywoływać reakcje alergiczne oraz zwiększać objawy astmy.

3. Napoje owocowe i nektary owocowe

Panuje powszechna opinia, że soki owocowe zawierają bardzo dużo witamin. Nie należy jednak kupować ‚napojów’ ani ‚nektarów’ owocowych w kartonie. Wszystko dlatego, że ich skład nie jest regulowany żadnymi przepisami. To oznacza, że tylko od producenta zależy, ile w takich produktach rzeczywiście będzie owoców. Teoretycznie te napoje mogą smakować naturalnie, ale jest to niestety zasługą sztucznych dodatków. Poza małą ilością owoców w ‚kartonowych napojach’  jest za to dużo sztucznych aromatów, konserwantów i szkodliwego cukru.

4. Soki owocowe – z kartonu

Także soki z kartonu (zwane również sokami 100%) znajdują się na liście nieodpowiednich produktów do spożywania. Takie napoje nie zastąpią dziecku posiłku owocowego. Nie zaspokoją też właściwego zapotrzebowania na witaminy. Warto zaznaczyć, że są one przeważnie odtwarzane z koncentratu. Z powodu wysokich cen magazynowania i transportu wody, użyte owoce odparowuje się, żeby uzyskać koncentrat. Następnie docelowo dodaje się taką ilość wody, jaka wcześniej została odparowana. Co to powoduje? Bardzo dużo utratę witamin oraz całkowite pozbawienie błonnika – w przypadku soków klarownych. Niestety, takie napoje są zazwyczaj dosładzane. Często producenci w ogóle nie umieszczają takiej informacji na opakowaniu.

czarna herbata

5. Czarna herbata, mrożona herbata, herbatki dla niemowląt

Czarna herbata nie powinna być podawana dzieciom, ponieważ ma w swoim składzie teinę. Niezależni eksperci podkreślają, że jej picie może mieć negatywny wpływ w aspekcie wchłaniania żelaza przez nasze pociechy.
Sprzedawane w butelkach herbaty mrożone również mają dużą ilość konserwantów oraz cukru. Tymczasem tak popularne herbatki granulowane – przeznaczone dla dzieci – przeważnie posiadają w swoim składzie cukier i tylko znikomą ilość potrzebnych składników do prawidłowego funkcjonowania organizmu.

6. Woda smakowa

Tego typu produkty to zwykła woda z dodatkiem szkodliwego cukru lub jeszcze gorszego syropu glukozowo-fruktozowego. Warto wiedzieć, że wypijając 1,5 l takiej wody dziecko spożywa równowartość aż 12 łyżeczek cukru!!! Poza tym w takich produktach są konserwanty (przeważnie benzoesan sodu), przeciwutleniacze oraz sztuczne aromaty.

Napoje dla dzieci – ‘zdrowa piątka’

 

1. Woda do picia

Najlepszym płynem dla dzieci jest woda. Najbardziej odpowiednią opcją jest woda ze źródeł głębinowych. Dobrym rozwiązaniem jest również produkt kranowy filtrowany. Jeśli kupujecie dziecku wodę w butelce, to należy zatroszczyć się o to, aby była ona średnio zmineralizowana.

woda do picia

2. Świeżo wyciskane soki

Własnoręcznie wyciskane soki owocowe i warzywne czy zmiksowane koktajle są świetnym zamiennikiem dla posiłku owocowego. To dobry pomysł na zapewnienie dziecku bomby witaminowej oraz zaspokojenie pragnienia.

3. Domowy kompot

Bardzo dobrą ideą jest również samodzielnie przygotowany kompot z owoców. Należy pamiętać, aby nie dodawać do niego cukru.

świeżo wyciskane soki

4. Herbata ziołowa

Herbatki ziołowe także są rekomendowane dzieciom. Trzeba podkreślić, że nie można ich jednak pić przez długi czas. Ponadto nie wszystkie produkty z tej kategorii można podawać najmłodszym. Należy zaznaczyć, że nie powinny to być zioła ekspresowe zaparzone w torebce, ponieważ tracą znaczną część korzystnych składników.
Najlepiej jest, aby herbaty ziołowe parzyć z samodzielnie wyhodowanych ziół albo kupować cięty susz.

5. Kawa zbożowa, kakao, karob

Polecanymi przez specjalistów napojami są również prawdziwe kakao oraz kawa zbożowa. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że te produkty zawierają cykorię, która działa pobudzająco. W związku z tym te płyny należy podawać dzieciom jedynie do śniadania. Z kolei wieczorem lepiej jest wybrać karob – to napój o smaku zbliżony do kakao, ale nie charakteryzujący się pobudzającym działaniem.

Komentarze: 0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *