Young attractive farmer harvesting vegetables

Jak założyć własną szklarnię?

Nie jest łatwo unikać spożywania przetworzonej żywności. W dzisiejszym świecie producenci stawiają bardziej na ilość aniżeli jakość. Na szczęście istnieje alternatywa. Zachęcam do tworzenia własnych, ekologicznych upraw! Wbrew pozorom nie jest to aż tak trudne zadanie. Jak założyć własną szklarnię?

Już kiedyś na blogu pisałam o mini szklarni z ziołami i przyprawami. Dzisiaj skupimy się na prawdziwej szklarni przeznaczonej do uprawy owoców i warzyw. Jesteście gotowi spróbować naturalnych sałat, ogórków, pomidorów czy truskawek?:).

Fresh strawberries

Szklarnia jest cudownym rozwiązaniem dla wszystkich tych, którzy uwielbiają naturę. Możemy w niej uprawiać wszystko, na co mamy ochotę. Niektórzy mocno zdziwią się, gdy poznają smak i aromat, jakie posiada warzywo czy owoc wolny od „chemii” i ulepszaczy!

Co możemy wyhodować za pomocą szklarni?

Wszystkie warzywa i owoce, także te pochodzenia egzotycznego! Szklarnia pomaga dojrzeć warzywom i owocom w szybszym tempie, dając im odpowiednie światło oraz ciepło. Plony chronione od niekorzystnych warunków atmosferycznych urosną zdrowe i dorodne.
W naszym kraju pogoda jest bardzo zmienna, dlatego tym bardziej warto postawić na szklarnię. Pamiętajmy, że tego typu konstrukcja chroni i osłania nasze warzywa i owoce. To, jak i czy w ogóle urosną, zależy wyłącznie od nas. Dlaczego? To proste. Jeśli będziemy wiedzieć, jak należy się nimi opiekować, to w zamian otrzymamy zbiory, o jakich zawsze marzyliśmy!

Budujemy szklarnię!

Szklarnię możemy zbudować sami lub kupić gotową konstrukcję w sklepie ogrodniczym. Nie musimy mieć wielkiej działki czy ogrodu, aby postawić swoją własną cieplarnię dla warzyw i owoców. Tak naprawdę wystarczy kawałek dobrze nasłonecznionego miejsca.

Jeśli lubicie samodzielne prace, to mam dla Was mały poradnik, jak zbudować piękną i efektywną szklarnię.

Najważniejszym krokiem jest wybór odpowiedniego miejsca dla naszej szklarni. Najlepiej, aby była to lokalizacja dobrze nasłoneczniona, bez drzew i krzewów, które mogłyby ograniczać światło słoneczne.
Szklarnia powinna stać na południu ogrodu. Wielkość konstrukcji jest uzależniona od naszych potrzeb.

jak założyć własną szklarnię

Natomiast podłoże jest ściśle związane z tym, co chcemy wyhodować. Szczegóły zawsze powinniśmy omówić ze sprzedawcą, który ma odpowiednią i potrzebną nam wiedzę.

Tradycyjna szklarnia ma kształt prostopadłościanu z dwuspadowym dachem. Warto przygotować osobne pomieszczenie, które będzie spełniało zadanie wiatrołapu, szczególnie w okresie jesienno-zimowym.
Szkielet szklarni składa się z belek oraz listew, które będą podporami dla okien. Możemy także zbudować szkielet z metalu, jednak musimy pamiętać, aby pomalować go specjalnymi preparatami chroniącymi przed korozją.
Z kolei fundamenty powinny wystawać ponad powierzchnię ziemi na około dwadzieścia centymetrów.

Możemy również zdecydować się na tańszą wersję szklarni, składającą się z belek i folii. Jednak folia to nie szkło i musimy liczyć się z tym, że będziemy musieli ją wymieniać co jakiś czas.

Warto postawić na szklarnię i cieszyć się nie tylko z pysznej, ale i przede wszystkim zdrowej żywności.

Kto z Was ma już swoją szklarnię?:)

Komentarze: 1

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *