Animal shelter

Dlaczego warto przygarnąć zwierzaka ze schroniska?

Dlaczego warto przygarnąć psa, czy kota ze schroniska? Lepiej zaadoptować czy kupić szczeniaka z hodowli?

Jestem jak najbardziej za tym, aby adoptować zwierzaka. Czemu? Adopcja to nadzieja na lepsze jutro. Na to, że zwierzę, które z różnych przyczyn znalazło się w schronisku, znajdzie dla siebie nowy dom i kochającego właściciela. Każdy pies i każdy kociak mieszkający w boksie czy klatce jest głęboko nieszczęśliwy. Każdy odwiedzający staje się dla niego potencjalnym nowym „panem”. Jeśli byliście kiedykolwiek w schronisku i widzieliście oczy przebywających tam pupili, wiecie o czym mówię. Oczy przepełnione cierpieniem i tęsknotą.

Czy pies, którego właściciel już nie chciał i wyrzucił z samochodu nie zasługuje na nowy dom? Czy  już do końca życia musi zostać w schronisku i co dzień wypatrywać swojego nowego „pana”, który nigdy nie nadejdzie?

Ludzie mają to do siebie, że wolą nowe, nieużywane przedmioty i tak też jest ze zwierzętami. Wielu boi się przeszłości takiego psa czy kota. Obawiają się, że jeśli tyle przeszły, to nie będą umiały się zaadoptować w nowym miejscu, zaakceptować nowych domowników, być posłusznymi i po prostu szczęśliwymi. Większość z nas woli iść do hodowli i kupić szczeniaka, który ma niezapisaną księgę życia. Niewielu jednak wie, że zwierzęta, które dużo przeszły, nadal mają w sobie wiele miłości. Zwierzęta nie są zawistne, nie są złośliwe, a wręcz odwrotnie – mimo zadanego im bólu one i tak potrafią kochać, szanować i strzec.

Cute puppy sleeping with sign

Pamiętajmy, że takie zwierzaki nie miały wpływu na to, co ich w życiu spotkało i przeszłość jaką każdy ma, nie może przekreślać ich lepszej przyszłości. Mówi się, że sierściuch po przejściach będzie lepszym przyjacielem niż rasowiec, którego życie nie doświadczyło.

Głównymi zaletami wynikającymi z adopcji są:

1. Szczera przyjaźń. Pies czy kot z przykrą historią kocha jeszcze bardziej. Żaden z nich nie chce spędzić życia w klatce, a swojego nowego właściciela pokochają od pierwszej minuty, za to właśnie, że odmienił ich los.

2. Cena. Niektórzy zwracają na to uwagę i to jest kolejny plus adopcji. Możemy kupić psa czy kota z hodowli i nierzadko jest to cena podchodząca nawet pod 1000 zł w przypadku zwierząt rasowych. Biorąc malucha ze schroniska nie płacimy nic. Możemy natomiast wnieść dobrowolną, pomocną wpłatę na resztę czekających sierściuchów. Zdarza się, że schroniska przygotowują wyprawkę dla podopiecznego, który znalazł nowy dom.

3. Schronisko jest pełne różnorodnych odmian, ras i zwierząt w różnym wieku. Mamy wybór i czas aby się zastanowić, który przypadł nam najbardziej do gustu. Często możemy znaleźć ciekawe mieszane rasy i mieć pewność, że to jedyny w swoim rodzaju pies, czy kot. Jeśli zależy nam na szczeniaku czy kociaku, w schronisku również znajdziemy takie maleństwo. Jeśli jednak chcemy zaadoptować starszego psa i dać mu ciepło i miłość na stare lata oraz wynagrodzić mu całe cierpienie, którego doświadczył, to w boksie także czeka z utęsknieniem taki czworonóg.

4. Ochrona przed śmiercią. Zwierzęcy bidul choć pomocny w adopcji, to pozostaje schroniskiem, które ciągle potrzebuje nowych środków, aby wykarmić i zaopiekować się obecnymi i wciąż dochodzącymi nowymi pupilami. Ciągle brakuje pieniędzy i często niestety zdarza się tak, że zwierzęta są usypiane z braku miejsc lub ciężkiej choroby. Adoptując takiego psa czy kota masz tę świadomość, że uratowałeś go przed śmiercią lub po prostu przed ciężkim życiem w boksie.

Animal shelter

Schroniska to tymczasowe lokum dla porzuconych czworonogów. Nigdy natomiast nie zastąpią nawet w malutkich stopniu prawdziwego bezpieczeństwa, więzi z człowiekiem i ciepła kochającego domu.

Trzeba pamiętać, że znajdą się również i takie pupile, które po traumatycznych przejściach nie dadzą się łatwo namówić na próbę odzyskania kiedyś straconego zaufania do człowieka. Jednak warto włożyć odrobinę wysiłku i zaangażowania, a nawet podjąć się pewnego rodzaju terapii, dzięki której nasz zwierzak znów nauczy się z radością patrzeć na świat i swojego nowego właściciela.

Przed decyzją o przygarnięciu nowego domownika, powinniśmy porozmawiać z opiekunami schroniska i ewentualnie umówić się z wolontariuszami na kilka spotkań w celu przyjrzenia się nowemu podopiecznemu. Musimy mieć pewność, że zwierzak zaakceptuje nie tylko nas, ale i naszą rodzinę oraz że życie z nim będzie bezpieczne i pełne miłości – zwłaszcza jeśli w domu mieszkają także małe dzieci.

Baby dog waiting the owner 5

A może ktoś z Was zaadoptował zwierzaka ze schroniska i mógłby się podzielić swoim doświadczeniem?:)

Komentarze: 4
  1. Gratuluje dobrze wykonanej i ciekawej strony! Pozdrowienia dla autorów oraz wszystkich odwiedzających.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *