Woman choosing between vitamin pills and an organic smoothie

Czy warto przyjmować witaminy w suplementach

Suplementy diety. Ciężki temat, ponieważ opinie są podzielone. Jedni bazują na tabletkach, a inni wolą naturalne witaminy. Czy suplementacja ma w ogóle sens?

Dlaczego sięgamy po tabletki witaminowe?

To proste. Wmawiamy sobie, że dzięki jednej małej tabletce dostarczymy swojemu organizmowi potrzebnych witamin i będziemy po prostu zdrowi. Wiele osób nie zaprząta sobie nawet głowy tym, aby siąść i dowiedzieć się na temat tego, jak żyć zdrowo. Faktem jest, że o wiele prościej jest kupić tabletki i je połknąć, aniżeli zrobić zakupy i przygotować zdrowy posiłek. Czy suplementy diety zrobiły z nas rozleniwionych ludzi? Wychodzi na to, że tak.

Suplementy diety, które możemy kupić już prawie wszędzie, mają postać pastylek, tabletek twardych oraz tych do rozpuszczania w wodzie, a także kolorowych żelków (dla dzieci). Do wyboru, do koloru. Ile mamy lat, w jakiej kondycji zdrowotnej jesteśmy, jakiej witaminy brakuje w naszym organizmie – wszystkie niedobory można łatwo wyrównać – jak to obiecują producenci.

Vitamin C

Prawdą jest, że coraz bardziej wmawia się nam, że jesteśmy chorzy i czegoś nam brakuje do normalnego funkcjonowania. Oczywiście dużo w tym prawdy, ale pamiętajmy, że tabletka nie załatwi sprawy. Witaminy w suplementach może i występują, ale są to chemiczne odpowiedniki naturalnych witamin i nie wchłaniają się do krwiobiegu tak dobrze, jak robią to witaminy naturalne, pozyskiwane z owoców czy warzyw. Wszelkie składniki odżywcze znajdziemy w żywności. Najlepiej jest wybierać takie, które są najmniej przetworzone, zawierają najmniej chemii.

Niedawno na blogu pojawił się wpis o niebezpieczeństwie wynikającym z nadmiernego zażywania tabletek przeciwbólowych. Czy wiedzieliście, że tabletki syntetyczne również można przedawkować? Nie jest to możliwe w przypadku naturalnie występujących witamin…

Jeśli brakuje Ci którychkolwiek witamin i organizm źle na ten niedobór reaguje, to zastanów się szybko nad swoją dietą i stylem życia. Zmień coś w swoim codziennym rytuale, aby poprawić stan organizmu.

Wystarczy, że będziesz się wysypiać, jadać 5 pełnych posiłków w ciągu dnia, pić dużo wody oraz utrzymywać dobrą kondycję fizyczną.

Vitamintabletten

Po przebytych chorobach ratuj siebie zdrowotnymi koktajlami, sokami i mieszankami, a na zimę zachomikuj zdrowe warzywa i owoce np. mrożąc je.

Świetnym sposobem jest założenie w domu/ogródku swojej małej szklarni, w której będziesz miał dostęp do zawsze świeżyć owoców, warzyw i ziół.

Potrzeba naprawdę tak niewiele, aby utrzymać organizm na dobrym poziomie witaminowym.

Od czasu do czasu można sięgnąć po suplementy diety np. na okres jesienno-zimowy. Najważniejsze to to, aby zachować umiar.

Oczywiście zawsze są wyjątki. Kobiety w ciąży, czy osoby chorujące przewlekle… Ale jeśli jesteś zdrowy, to wspomagaj się naturalnymi sposobami.

Pamiętajmy, że w dzisiejszych czasach zrobiła się trochę moda na tabletki. Kiedyś tego nie było i ludzie sobie radzili… Zastanów się, czy rzeczywiście syntetyczne witaminy są Ci potrzebne. Jestem pewna, że podejmiesz odpowiednią decyzję:)

Komentarze: 0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *